Apartmán Costalita

Tipy na negolfové výlety

Andalusie a naše „slunečné pobřeží“ Costa del Sol má mnoho co nabídnout, pokud se stane, že nebudete příliš golfově nalazeni, je zde několik tipů, kam se zajet podívat.


Caminito del Rey Malaga

- Mapa: https://goo.gl/maps/JK7XuZSH73Q2

- Web: http://www.caminitodelrey.info/en

- Caminito del Rey je dlouhá stezka 3 km vinoucí se po skalách, často až 100 metrů nad propastí kaňonu El Chorro. Stezka je stará více jak sto let.  Budování začalo v roce 1901, kdy se zjistilo, že pracovníci přehrad a elektráren potřebují dopravní a zásobovací cestu. Otevřena byla v roce 1905. V roce 1921 při příležitosti otevření nové přehrady na řece Guadalhorce se po stezce prošel i španělský král Alfons VIII. Odtud tedy název Královská cesta.

- Uzavřena byla v roce 2001 poté, kdy zde zahynulo pět lidí. I když byla v havarijním stavu, chybělo zábradlí, betonová část se zbortila  a na některých místech byly jen železné nosníky, vyznavači adrenalinu se ji navzdory zákazu pokoušeli zdolat. Tady vznikl název Stezka sebevrahů.

- Bylo rozhodnuto o rekonstrukci a na jaře roku 2015 byla slavnostně otevřena. Byly zde nainstalovány dřevěné chodníky, zavěšené jen několik metrů nad původní římsou. Dále lavičky, vyhlídka s prosklenou podlážkou či lanový most s kovovými rošty. Nástup na ferratu je u vstupní brány u městečka Ardales, odtud vede dřevěný chodník se zábradlím na jedné straně a jistícím lanem na druhé. Cca 100 metrů od nástupu je dřevěná vyhlídková lavička.

- Stezku si tehdy prošel i herec Antonio Banderas, rodák z nedaleké Malagy.

- Stezka je otevřena celý rok, denně kromě pondělí. Cena vstupenky je deset euro, s průvodcem 17 euro. A rozhodně stojí za návštěvu.

- (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Caminito_del_Rey)


Purobeach Marbella

- Mapa: https://goo.gl/maps/1kjytkYTZT72

- Web: https://www.purobeach.com/en/about-marbella/

- Purobeach Marbella je jedním z nejelegantnějších exkluzivních plážových klubů na pobřeží Costa del Sol. Zde můžete relaxovat a užívat si privilegovaného prostředí, které je určeno speciálně pro Vás.

- Tato oáza u moře nabízí uvolněnou atmosféru s dobrou hudbou, restauraci mezinárodní kuchyně, koktejlový bar, salonek a lázně, a mnoho dalších možností.

- Plážový klub se nachází v nákupním centru Laguna Village a zahrnuje restauraci, bar, salonek, obrovský nekonečný bazén, lázně a studio jógy.

- Můžete využít outdoorové meditace, jógy nebo Taichi, zatímco si budete užívat východ slunce nad Palma Bay.

- Můžete také navštívit lázně Puro Beach, které zahrnují dešťovou sprchu, místnost pro jógu doplňenou svíčkami a čtyři místnosti pro služby , které nabízejí celou řadu ošetření obličeje, těla a masáží.


Estepona

- Mapa: http://goo.gl/maps/vbshA

- Estepona je španělské město, které se nachází jihozápadně od města Marbella v provincii Málaga a má něco kolem 58 000 obyvatel. Město je obklopeno krásným azurovým mořem a horami Sierra Barmeja.

- Je to klasické přímořské andaluské město, které nabízí v letních měsících příjemné pláže a osvěžující koupání ve Středozemním moři.

- Nejzajímavější budovou Estepony je velké kongresové centrum Palacio de Exposiciones y Congresos de Estepona, kde se pořádají výroční trhy, koncerty a slavnosti města. Z historických památek města stojí za zmínku hrad San Luis a kostel María de los Remedios. Dvě místní pláže se mohou pochlubit Modrou vlajkou kvality, což je prestižní ocenění za dobré a profesionální služby. Největší pláž v letovisku je La Rada, která je dlouhá 1,5 kilometrů a vede od přístavu až po staré město. Estepona se rovněž může chlubit tím, že zde byla povolena první oficiální nudistická pláže v celém Španělsku. Tahle pláž se nachází západně od Estepony.

- Většina kaváren, tapas barů a restaurací naleznete ve starém městě nebo u přístavu. V těchto místech najdete typicky andaluské restaurace i restaurace, které nabízejí mezinárodní kuchyň.

- Ze sportovních aktivit lze jednoznačně doporučit golf a zdejší krásné golfové hřiště Estepona Golf, které nabízí osmnácti a devíti jamkové hřiště. Za 39 euro si můžete zahrát na osmnácti jamkách, za 22 euro pak na devíti jamkovém hřišti. Estepona Golf nabízí i různé slevy a slevové kupóny.

- (zdroj: http://costasol.cz/estepona/)


Gibraltar

- Mapa: http://goo.gl/maps/H6OMF

- Opravdovou Velkou Británii najdeme i na jihu Španělska – na Gibraltaru. Gibraltar je tzv. zámořským územím Spojeného království, nachází se na jihu Pyrenejského poloostrova a je obklopeno Španělskem. Místní obyvatelé nicméně už v referendu dvakrát připojení ke Španělsku odmítli. Díky pestré směsici obyvatel, mezi níž dominují Angličané, Maročané, Španělé, Portugalci a Malťané, má Gibraltar ještě kosmopolitnější ráz než Londýn. Je to vidět na Main street lemované domy s výrazně španělskými architektonickými rysy, ale i na stavbách či palácích, které nesou pečeť britského koloniálního tylu.

- Celá oblast se rozkládá na strmé vápencové skále a pyšní se krásným výhledem na pobřeží Afriky.

- Anglický vliv je tu velmi zřejmý. Policisté mají vysoké „bobíkovské“ helmy, telefonní budky vypadají jako ty v Londýně. Úředním jazykem je angličtina. Platí se librou, v hospodách se popíjí pinty piva.

- Je tu tak málo místo, že letištní dráha se tu dokonce kříží s běžnou silnicí. Křižovatku přitom řídí obyčejný semafor.

- Na Gibraltaru se také nachází jediná evropská kolonie opic. Místní obyvatelé je velmi hýčkají, mimo jiné i kvůli legendě, která tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokud zde opice budou žít. Následkem až přemírné péče jsou ale opice k lidem značně drzé. Při návštěvě Gibraltaru se jim nemůžete vyhnout -  ale pozor, jsou zákeřnější, než se zdá, takže dobrá rada na konec: zavírejte okýnka auta, jinak přijdete o vše, co těmto opičkám přijde pod ruku.

- (zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185966822-na-ceste/207562260120008-na-ceste-po-gibraltaru/ )


Granada

- Mapa: http://goo.gl/maps/M9V5r

- Orientální historické město se proslavilo středověkým komplexem paláců a pevností maurských panovníků - Alhambra (tzv. Rudý hrad, patří mezi světové dědictví UNESCO) a pohledem na nedaleké nejvyšší pohoří Španělska Sierry Nevady. Ale to není jediný důvod, proč toto místo navštívit. Jakožto studentské město (žije jich zde asi 50 000) je také tím nejrušnějším a nejživějším sídlem Andalusie, které je plné nočních barů a klubů.

- Za zmínku stojí i Albayzín. Je to historická čtvrť Granady. Její úzké a točité uličky se zde zachovaly z dob, kdy oblast ovládali Maurové. Zejména proto je vyhledávanou turistickou oblastí. Taktéž patří mezi světové dědictví UNESCO.

- (zdroj: www.wikipedie.cz)

 

 


Istán

 

 

- Mapa: http://goo.gl/maps/or1nb

 

- Istán je malebná vesnička maurského původu, kde na vás dýchne klid a pohoda. Obec je schovaná pod pohořím Sierra Blanca v čele údolí Rio Verde v provincii Málaga. V blízkosti se nachází velká vodní přehrada, která byla postavena roku 1972, a která poskytuje pitnou vodu městům po celé délce pobřeží Costa del Sol.

 

(zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Ist%C3%A1n)

 

 


Málaga

- Mapa: http://goo.gl/maps/fnV20

- Málaga je přístavním městem na jihu Španělska. Je centrem provincie Málaga.Po Seville je druhým největším městem v Andalusii.

- Ve městě se nachází největší španělské letiště, přístav a univerzita. Díky příjemnému podnebí je Malaga jedním z nejoblíbenějších turistických destinací Iberijského poloostrova.

- Narodili se zde malíř Pablo Picasso, známý španělský politik z 19. století Antonio Canovas del Castillo a herec Antonio Banderas.

- Malaga je proslavená také kulinářsky, a to zejména rozinkami, vínem (muškátové víno), zmrzlinou a fritovanými rybami (zejména typická fritovaná sardel)

- Toto významné město jako přístav využívali již féničané nebo římané. Centru města dominuje maurský hrad Alcazaba, ale na co jsou jeho obyvatelé nejvíce hrdí, to je s určitostí již zmíněný zdejší rodák Pablo Picasso. Můžete navštívit jeho rodný dům na náměstí Plaza de la Merced nebo muzeum – Museo Picasso (obsahuje zděděných 204 děl, které byly muzeu darovány).

(zdroj: www.wikipedie.cz)


Marbella

- Mapa: http://goo.gl/maps/eXdjv

- Marbella je španělské město, které leží v provincii Málaga a je jedno z nejokázalejších přímořských letovisek na pobřeží Costa del Sol. Marbella má v současnosti 124 000 obyvatel.

- V současnosti je Marbella velmi rušnou prázdninovou destinací a jedinečnou směsicí luxusních butiků, nádherných obchůdků, krásných náměstí, neokázalých barů a dobrých i méně dobrých restaurací. Rovněž noční život je v Marbelle o poznání rušnější než v jiných přímořských letoviscích.

- Ve dne však je Marbella mnohem klidnější než v noci, takže turisté si mohou v poklidu vychutnávat místní památky a zajímavosti. Centrum města má zachovalé staré jádro v čele s náměstím Plaza de los Naranjos, kde najdete radnici z 16. století. Za pozornost stojí návštěva muzea starých španělských tisků Museo del Grabado Espaἣol Contemporáneo, kde mimo jiné vystavují díla Picassa nebo Salvadora Dalího. V Museo Bonsai zase pro změnu můžete navštívit expozici, která je věnovaná japonskému umění miniaturních stromků.

- Na umění můžete v Marbelle narazit i na pláži. Ústřední pláž Playa de Venus je totiž lemována bláznivými a potrhlými sochami Salvadora Dalího. Vedle této pláže má Marbella ještě pláže Playa de la Fontanilla a Playa de Casablanca.

- Na dobré jídlo si můžete zajít do několika autentických tapas barů a restaurací. Za dobrý a rušný tapas bar je například pokládán Café Bar El Estrecho, který najdete ve starém městě. Dobře se najíst lze také v Restaurante Skina, kde podávají velmi chutný mořský jazyk s mírně sladkou limetou či sele s karamelizovanými tomaty.

(zdroj: http://costasol.cz/marbella/)


Ronda

- Mapa: http://goo.gl/maps/vyoHk

- Město Ronda leží na severozápadě od provincie Málaga, obklopena horami Serranía de Ronda.Je to andaluské město s velmi dávnou historií. Podle místního naleziště spadají první objevy do období neolitu. Všechny kultury, které prošly Andalusií, zanechaly své stopy i zde v Rondě. Nejvíce staveb ale vzniklo v době 18. století.

- Objevte Nový Most (Puente Nuevo) přes řeku Tajo, symbol města, který je bohužel i častým místem sebevrahů. Most 98 metrů vysoký, vystavěný z kamenů právě řeky Tajo, spojil novou moderní část města se starobylým centrem.

- Vzhledem k tomu, že se Ronda nachází na strategickém místě v mírných horách, sloužila v minulosti především jako obranné město, zejména v době přítomnosti Arabů. Důkazy spatříme v početném množství bran (Puerta de Almocábar) a hradeb.

- Býčí aréna v Rondě je známá jako jedna z nejstarších ve Španělsku. V 18. století se při zápasech s býky začíná používat i kůň. V tuto dobu se Ronda stává známým městem především díky rodině toreadorů Romerových. Hlavní postava rodiny Pedro Romero se utkal s více jak 5000 býky bez újmy na zdraví. Ve 20. století vyniká další místní rodina - Ordoňézovi. Otec se synem, Cayetano a Antonio, vzbudili zájem o býčí zápas i v osobnostech jako Ernest Hemingway či Orson Wells.

- Dnes zde můžete navštívit muzeum býčích zápasů, kde se dozvíte mnohem podrobnější historii místní arény a býčích zápasů všeobecně. Podívejte se také na palác Palacio de Mondragón, arabské lázně nebo na Palác maurského krále.

(zdroj: http://spanelsko.orbion.cz/ronda/pruvodce/)


Tarifa

- Mapa: http://goo.gl/maps/TWNvq

- Nejjižnější cíp Španělska tvoří právě toto městečko, je vyhledáváno především milovníky windsurfingu a kitesurfingu. Dlouhé, písečné pláž, které leží v průlivu s Afrikou, který je široký jen 14 km, právě tvoří ideální vlnovité podmínky pro tyto vodní sporty. Celý rok jsou zde ideální podmínky pro windsurf a kitesurf a pořádají se zde i různé závody.

- Pokud jste začátečník a chcete tyto sporty vyzkoušet, příležitostí budete mít víc než dost. V městečku existuje několik škol, které vám během několika hodin vysvětlí a naučí, jak zvládnout techniku těchto sportů.

- Tarifa se nachází pouhých 14 kilometrů od Afrického pobřeží. Trajektem, který z tarifského přístavu vyjíždí několikrát za den, se za 35 minut ocitnete v marockém Tangeru. Za necelých 40 minut se zase dostanete na Gibraltar.

- Starou část města obklopují hradby a celé městečka dýchá arabskou kulturou. Žije zde asi 18 tisíc obyvatel. Vzhledem k atraktivnosti místa a především celoroční návštěvností zahraničních turistů, jsou i ceny poněkud vyšší než v sousedních místech.

- Ve městě se nachází Isla de las Palomas, která odděluje Středozemní moře od Atlantického oceánu. Vzhledem k tomu, že zde břehy omývá právě Atlantik, je moře mnohem studenější než v Málaze, a to i během letních měsíců. Za to je ale velmi čisté, nádherně barevné a průhledné, a pláže jsou pokryty tím nejčistším a nejsvětlejším pískem.

- Jestli máte rádi pizzu, doporučuji zajít do pizzerie La Tabla, kde připravují vynikající pizzy obří velikosti za poměrně slušnou cenu 5-7euro. Je zde ale vždy plno, takže se vyplatí přijít včas nebo se vám stane, že budete stát ve frontě klidně i hodinu.

(zdroj: http://spanelsko.orbion.cz/tarifa/pruvodce/)


Selwo Aventura – safari park

 

- Mapa: http://goo.gl/maps/fhjOo

- Web: http://www.selwo.es/en

 

- Zhruba šest kilometrů od Estepony je atrakcí číslo jedna zdejší safari park Selwo Aventura, který je otevřený denně od desáté hodiny dopolední do osmé hodiny večerní (mimo prázdniny do 18.00hod., o víkendech do 19:00 hod.).

 

- Park je ideálním výletem pro rodiny s dětmi, neboť zde naleznete více než dvě stě druhů exotických zvířat z různých koutů světa.

 

 


Sierra Nevada - pohoří

- Mapa: http://goo.gl/maps/zdIOv

- Pohoří Sierra Nevada najdeme na jihu Pyrenejského poloostrova. Zvedá se hned za Granadou a táhne se v délce 650 km. Několik vrcholků Sierra Nevady přesahuje svou nadmořskou výškou 3 000 m a je tak rájem turistů a horolezců. Hřeben je tvořen vyvřelými břidlicemi, vápencem a rulou. I díky blízkosti Středozemního moře je zde ideální prostředí pro výskyt rozmanitých původních druhů flóry a fauny (žije zde např. orel skalní a některé vzácné druhy motýlů).

- V roce 1986 bylo pohoří vyhlášeno jako biosférická rezervace UNESCO a v roce 1999 část území jako národní park. Na jižních svazích Sierra Nevady se rozprostírají úrodná horská údolí i malebné vesničky, kde se mj. produkuje i místní specialita – uzená šunka.

(Zdroj: http://www.mundo.cz/spanelsko/sierra-nevada)


Sierra Nevada – lyžování

- Mapa: http://goo.gl/maps/zdIOv

- Web: www.sierranevada.es

- Sierra Nevada je v Evropě nejjižnější lyžařské středisko. Středisko se nachází 32 km od centra Granady.

- Lyžařská sezóna obvykle trvá od začátku prosince do konce dubna začátku května. Andalusie má velmi vysoký podíl slunečných dnů i v zimě, obvykle je tedy možné lyžovat pod krásnou modrou oblohu i při vyšších teplotách.

- Ski Resort Sierra Nevada je rozdělena do několika ski areálů: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma de Dilar, Valle San Juan.

- Na severozápadní straně se nachází vrchol Veleta (3300 m), ve výšce 2100 m leží středisko Pradollano, známé ze světového poháru ve sjezdovém lyžování v roce 1996. Naleznete zde 102 km sjezdovek a přes 114 sjezdovek.

- Sierra Nevada je vhodná i pro snowboardisty. Najdete zde zelené, modré, červené i černé sjezdovky, tedy ráj pro všechny lyžaře od začátečníků po ty nejpokročilejší.

- Pradollano - je nejjižnějším lyžařským střediskem v Evropě. Leží ve výšce 2100 m nad mořem. Je to pěkné městečko, které nabídne všem turistům vše, co potřebují: restaurace, bary s tapas (španělské jednohubky), diskotéky, supermarkety, lékárny, obchody s módou i sportovním vybavením, půjčovny lyžařského vybavení, krytá bruslařská dráha, kino, půjčovny aut, taxi služby.

- Středisko s možností velkého sportovního vyžití – v zimě snowbordování, lyžování, běžky, v létě je oblíbená pěší turistika, cyklistika, horolezectví, jízda na koni.

- Puerto de la Ragua je nejznámější běžkařské středisko, nachází se ve výšce 2000 m, je zde několik běžkařských drah, sáňkařská dráha, možnost turistických procházek.

(Zdroj: http://www.firotour.cz/zajezdy/spanelsko/sierra-nevada/informace/)